100 lat pięknej tradycji Jest 31 sierpnia 2019 rok, godz. 14.40. Na plac przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach przybywają zaproszone pododdziały ochotniczych straży pożarnych. Rozpoczyna się wyjątkowa uroczystość. Dowódca dh Roman Zieliński – Prezes OSP w Budziszewicach - składa raport o gotowości pododdziałów do obchodów 100–lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach. Dh Tadeusz Cisowski Wiceprezes ZOW ZOSPRP w Łodzi - Prezes ZOP ZOSPRP w Tomaszowie Mazowieckim wita się z poddziałami. Po komendach wydanych przez aspiranta Jacka Rogulskiego z KP PSP w Tomaszowie Mazowieckim, jednocześnie druha ochotnika tutejszej jednostki, następuje podniesienie flagi państwowej. Gminna orkiestra dęta gra hymn państwowy, z ust zgromadzonych płyną słowa Mazurka Dąbrowskiego. Prowadząca uroczystość - aspirant Katarzyna Kowalska z KP PSP w Tomaszowie Mazowieckim - czyta fragment hymnu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyjęty uchwałą Zarządu Głównego Związku Nr 97/XI/2000 z dnia 27 października 2000 roku: ,,Gdy trzeba - czuwamy po nocach Bo wszędzie gdzie mienie i życie człowieka Strażacy - druhowie
Orkiestra gminna gra Hymn Strażacki ,,Rycerze Floriana”.
Dowódca uroczystości wydaje kolejne komendy. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez druhów tutejszej jednostki, dokonują Minister Antoni Macierewicz, dh Stanisław Rutkowski – Komendant Gminny ZOG ZOSRP w Budziszewicach i dh Wojciech Samiec.
Słychać wycie syreny strażackiej. Kapelan strażaków Powiatu Tomaszowskiego ks. Zbigniew Kowalczyk dokonuje poświęcenia tablicy pamiątkowej, skromnego dowodu wdzięczności założycielom i członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach.
Pododdziały, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy przechodzą na plac znajdujący się za remizą strażacką, gdzie odprawiona zostaje uroczysta Msza Święta w intencji członków tutejszej jednostki.
Ks. Zbigniew Kowalczyk kilkakrotnie podkreśla bardzo duże zaangażowanie strażaków w pielęgnowanie chrześcijańskiej tradycji, dziękuje za 100 lat ofiarnej służby i prosi, aby kolejne lata były równie owocne.
Po mszy, w imieniu Zarządu i pozostałych członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach zaproszonych gości witają dh Małgorzata Piwońska i dh Aleksandra Pietruszczak. Wśród zaproszonych gości są m.in. Minister Antoni Macierewicz, Poseł Robert Telus, Senator Rafał Ambrozik, Wicemarszałek Sejmiku Województwa Łódzkiego Grzegorz Wojciechowski, Starosta Tomaszowski Mariusz Węgrzynowski, były Starosta Tomaszowski - Radny Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz, Radna Powiatu Tomaszowskiego Martyna Wojciechowska, Wiceprezes ZOW ZOSP RP w Łodzi - Prezes ZOP ZOSPRP w Tomaszowie Mazowieckim dh Tadeusz Cisowski, Wiceprezes ZOP ZOSPRP w Tomaszowie Mazowieckim dh Kazimierz Bala, Sekretarz ZOP ZOSPRP w Tomaszowie Mazowieckim dh Maria Pecyna, Komendant Powiatowy PSP w Tomaszowie Mazowieckim st. bryg. Krzysztof Iskierka z małżonką, Dowódca JRG PSP w Tomaszowie Mazowieckim bryg. Tomasz Stanisławski z małżonką, Komendant Komisariatu Policji w Rokicinach Zbigniew Warczyk, Wójt Gminy Budziszewice Marian Holak, Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa, delegacje z jednostek OSP z Rękawca, Inowłódza, Królowej Woli, Rzeczycy, Czerniewic, Żelechlinka, Lubochni, Przesiadłowa, Ujazdu i Jankowa oraz inni goście.
Dh Roman Zieliński przedstawia historię jednostki. ,,(…) Ochotnicza Straż Ogniowa w Budziszewicach, bo tak nazywała się w chwili utworzenia, powstała w 1919 roku. Założycielami byli: W 1946 roku rozpoczęto budowę kolejnej strażnicy. Dzięki zaangażowaniu strażackiej braci oddano ją do użytku w 1949 roku. Tym razem jednak był to budynek murowany z betonowych pustaków. Powstał na placu gromadzkim naprzeciwko kościoła. Było tam już stanowisko na samochód oraz sala zabaw, która służyła jednocześnie jako stałe kino. Strażacy od 1946 roku posługiwali się samochodem, który przystosowany został do użytku z sanitarki marki ,,Phenomen”, otrzymanej z demobilu wojskowego. I przyznać należy, że strażacy robili to z godną uznania zapobiegliwością i zaangażowaniem. Budowa remizy wymagała przecież przezwyciężenia wielu przeszkód i trudności, których większość wynikała z braku funduszy. Oprócz dobrej woli inicjatorów do budowy remizy, za każdym razem potrzebne jeszcze były: plac, materiały budowlane, pieniądze na fachową robociznę i szereg innych wydatków przerastających często możliwości finansowe jednostki. Fundusze na budowę pochodziły z różnych źródeł: z ofiarności miejscowego społeczeństwa, subwencji władz państwowych i samorządowych, dochodów z imprez organizowanych przez strażaków. Niebagatelną rolę odgrywała tutaj też bezinteresowna praca społeczna braci strażackiej oraz miejscowej ludności. W kolejnych latach, w uznaniu zasług OSP dla społeczności, ze składek i datków członków wspierających ufundowano jednostce sztandar. Wręczony został 10 czerwca 1979 roku. Założyciele Ochotniczej Straży Ogniowej w Budziszewicach 1921 rok 15 września 1998 roku w wieku 71 lat odszedł dh Lucjan Ślażyński. Funkcję prezesa pełnił nieprzerwanie przez 38 lat, tj. od 1957 do 1995 roku. Śmiało można powiedzieć Wielki Człowiek, który większą część życia poświęcił naszej jednostce. Był zawsze tam, gdzie trzeba było działać. Wtedy kiedy potrzebny był ratunek i pomoc oraz wtedy kiedy działy się inne lokalne wydarzenia. Mirosław Pietranek pełnił funkcję prezesa do roku 2005. Następnym prezesem został Władysław Bąk. Funkcję tę sprawował od roku 2005 do 2016.
Dh Tadeusz Cisowski odczytuje akt odznaczenia jednostki Złotym Znakiem Związku.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Łodzi medalami ,,Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostają:
W tak wyjątkowym dniu nie może zabraknąć wspomnień o tych, którzy odeszli na wieczną służbę, a którzy swoją postawą i oddaniem zapisali się w wyjątkowy sposób na kartkach historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach. Dlatego też delegacja członków OSP w Budziszewicach udaje się na miejscowy cmentarz, celem złożenia kwiatów na grobach zmarłych prezesów ś.p. Lucjana Ślarzyńskiego i ś.p. Mirosława Pietranka. Wszyscy zgromadzeni wstają i minutą ciszy czczą pamięć druhów, którzy odeszli na wieczną służbę. Komendant Powiatowy st. bryg. Krzysztof Iskierka dziękuje dh Romanowi Zielińskiemu i dh Zbigniewowi Kotyni za duże zaangażowanie w realizację zadań zapewniających wysoki poziom gotowości bojowej OSP w Budziszewicach.
Zarząd OSP w Budziszewicach dziękuje za wieloletnie zaangażowanie i bardzo dobrą współpracę na rzecz jednostki Komendantowi Powiatowemu PSP w Tomaszowie Mazowieckim st. bryg. Krzysztofowi Iskierce, byłemu Komendantowi Powiatowemu PSP w Tomaszowie Mazowieckim st. bryg. w stanie spoczynku Romanowi Pająkowi, byłemu przewodniczącemu Rady Gminy Budziszewice Piotrowi Jagiełło, byłemu Staroście Powiatu Tomaszowskiego - Radnemu Powiatu Piotrowi Kagankiewiczowi, Wójtowi Marianowi Holakowi, Sekretarzowi Gminy Alinie Jareckiej, Skarbnikowi Gminy Elżbiecie Andryszczak, pracownikowi Urzędu Gminy Małgorzacie Wójcik, ponadto Adamowi Perce, Marzenie Lachowskiej, Marii i Krzysztofowi Kościańskim, Zbigniewowi Białasowi, Małgorzacie i Leszkowi Kowalczykom, Łukaszowi Posiadało, Jarosławowi Marusikowi, Antoniemu Kowalczykowi, Stowarzyszeniu Kobiet Kreatywnych ,,Szyk” z Budziszewic.
Zarząd OSP w Budziszewicach wyróżnił wieloletnich prezesów i zasłużonych członków jednostki w osobach dh Władysława Bąka, dh Wojciecha Samca, dh Stanisława Rutkowskiego. Wyróżnienia wręczają dh Roman Zieliński i dh Zbigniew Krauze. W imieniu śp. Lucjana Ślarzyńskiego, i śp. Mirosława Pietranka wyróżnienia odbiera rodzina. Ochotnicza Straż Pożarna w Budziszewicach to nie tylko członkowie czynni czy honorowi, ale także członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zarząd OSP Budziszewice wyróżnił jednego z nich. Ten młody człowiek, choć mały, jest wielki duchem. On pierwszy stawia się na wezwanie syreny. On z uśmiechem na ustach wykonuje wszystkie powierzone Mu zadania. I wreszcie – On, który jest dumny z bycia strażakiem.
Głos zabierają zaproszeni goście, gratulują pięknego jubileuszu, podkreślają ogromny wkład strażaków w proces budowy państwa polskiego. Wyrażają uznanie dla pięciu pokoleń, które ryzykując życie pełniły służbę drugiemu człowiekowi. Podkreślają ogromną rolę strażaków w systemie bezpieczeństwa Polski. Dziękują za podtrzymywanie tradycji narodowych. Życzą strażakom tyle powrotów ile wyjazdów.
Prezes OSP Budziszewice dh Roman Zieliński dziękuje wszystkim zgromadzonym za udział w wyjątkowych dla jednostki obchodach pięknego jubileuszu. Składa meldunek o zakończeniu uroczystości. PRZEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W BUDZISZEWICACH |